TYPOLÓGIA OSOBNOSTI – TVÁR AKO EMOCIONÁLNA MAPA

Typológia osobnosti – aké čarovné slovíčka, ktoré magicky roztvárajú ľudské oči a zatvárajú ústa z obavy, že niekto do nás nazrie a „prekukne“ skryté zákutia našej mysle. Niekto si povie „to je ono“, to je spôsob ako dobehnem obchodného, či životného partnera a šikovne ho vmanipulujem tam, kam chcem, prevážim misku váh na svoju stranu.

Na knižnom trhu je množstvo takýchto typológií, ktoré vás vrhnú podľa vášho nosa, očí, úst do raja alebo pekla a spravia z vás kriminálnika v očiach tých, ktorí si knihu prelistovali. Takáto typológia vo mne vyvolávala vždy odpor. Záľubu a pochopenie som našla v typológii, ktorá je súčasťou metódy One brain, spracovanou Danielom Whitesidom. Táto metóda odkrýva určité vzorce správania, ktoré priraďuje k jednotlivým črtám tváre. Dáva odpoveď na otázky, ktoré dôverne poznáte z klebetných krúžkov: „ako môže byť taký?“, „ako sa mohol tak zachovať?“, „ja tomu nerozumiem“, „ja to nepochopím…“. Áno, je to tak, každý sme iný, jedinečný, len sa na seba pozrime. Autor typológie na vzorke 1050 ľudí zistil, že črta a jej funkcia fungujú s pravdepodobnosťou v pomere 99:1. Čŕt s touto presnosťou je na tvári človeka viac ako päťdesiat.

Typológia mi pomohla pochopiť samú seba a niektoré moje reakcie správania. Lepšie sa orientujem v rodinných a pracovných vzťahoch. Je krásne objavovať v ľuďoch skrytý potenciál. Jedna z mojich klientiek s dominantnou črtou sebaistota, prišla na konzultáciu s problémom nedostatok sebaistoty. Aké protirečenie. Odhalila som jej vzorec správania tejto črty. Hneď sa s ním stotožnila, ba dokonca nadobudla dojem, že text je napísaný o nej. Pomenovanie tohoto vzorca správania u nej vyvolalo prekvapenie. Je to tak, všetci o nej vedia, že je sebaistá, iba ona o tom pochybuje. Aby som vás dlho nenapínala, odhalíme aspoň jednu črtu, ktorá vám povie, prečo sa dostávate do konfliktu, alebo nerozumiete správaniu nejakej osoby. Zameriame sa na sklom čela z profilu od očnej jamky smerom k vlasom. 1.TYP šikmé čelo – naklonená rovina smerom dozadu k vlasom. Má váš spoločník takéto čelo? Pozeráte sa na vykonávateľa, rozhoduje sa a praktické činy uskutočňuje rýchle. Ak vie, čo od neho očakávate, okamžite sa do toho pustí a urobí to. Je cieľavedomý, rýchly a spoľahlivý. Pozor, ak je v strese zavalený prácou! Vtedy nerozjímajte, čo ešte treba urobiť alebo vylepšiť, mohol by vám vyskočiť z kože. Pomôže vám formulácia:„ je potrebné to spraviť, ale nie hneď“ a dodajte reálny termín. Výhodou tohoto človeka je, že vidí cieľ a ten je pre neho dôležitý. Ak ho zahrniete množstvom detailov, zostane nervózny a často hovorí:„povedz mi, čo mám spraviť a ak nebudem vedieť pokračovať, spýtam sa“.

Riziko tejto črty poznáte zo žartovnej povedačky: „iniciatívny blbec je horší ako rota záškodníkov“. Už dopredu sa ospravedlňujem všetkým so šikmými čelami (aj ja ho mám )za môj hanlivý sarkazmus. Aby sme predišli takémuto riziku, je najlepšie pribrzdiť a ešte raz zvážiť dôležité rozhodnutie, alebo doplniť pracovný tím o človeka 2.TYPU.

Ľudia 2.TYPu majú z profilu rovné, poprípade vypuklé čelo dopredu (ako bábätko) – potrebujú čas na premyslenie. Pred tým, ako sa do niečoho pustia chcú vidieť celý obraz. Preto majú radi logické odovzdávanie informácií, respektíve príjem informácií krok za krokom. To je jeden z dôvodov prečo sú takí nahnevaní, keď ich súrite do rozhodnutia alebo k rýchlym činom. Ak rešpektujete logický postup, cítia sa motivovaní.

Ak máte pocit, že niektorá črta je lepšia, alebo horšia, nie je to tak. Každá črta má svoje klady a riziká. Tí, so šikmým čelom riskujú, že vhupnú rovnými nohami do obchodu alebo vzťahu, ktorý nemusí byť taký výhodný, ako sa zdá na prvý pohľad. Je to ako cestovať v rýchlom športovom aute a zamerať sa na cieľ, alebo ísť pomaly a vidieť celú krajinu. Každý spôsob jazdy za určitých okolností je dobrý. Dobrá rada, ak jednáte s ľuďmi 1. TYPu – nezahŕňajte ich detailami, lebo ich otrávite a prestanú vás počúvať.

Dobrá rada, ak jednáte s ľuďmi 2. TYPu – nenúťte ich do rýchleho rozhodnutia alebo činu. Môžete sa dočkať odpovede NIE. Nechajte im čas na rozmyslenie.

Tí, s rovnými čelami si však musia uvedomiť, že na rozhodnutia stačia iba tri sekundy. Inak môže byť niekedy neskoro. Ideálne by bolo mať takúto dvojicu v pracovnom tíme. Jeden TYP je zameraný na výsledok, výkon, posúva veci dopredu a druhý TYP na priebeh procesu, zvažuje a prehodnocuje správnosť konania. Ak ste sa nenašli a vaše čelo je iba mierne sklonené, znamená to, že sa pohybujete v správaní medzi obidvomi typmi, podľa situácie a vzťahu, v ktorom sa nachádzate, poprípade podľa toho, s akým TYP-om jednáte. Poznanie samého seba a iných nás vedie k tolerancii a pochopeniu. Ak vás tieto informácie oslovili, môžeme pokračovať v ďalšom čísle. Sľubujem vám, že odteraz sa nudiť nebudete. Prajem vám príjemnú zábavu pri pozorovaní kolegov, partnerov, klientov, rodinných príslušníkov a prirodzene seba.

Mária Korčeková, vzdelávacia agentúra Moderna Brain