Čo sú feromóny

Feromóny

 

Feromńy fialiek

 

 

 

 

Feromóny názov z gr. pherein–prenášať a hormon–stimulovať, niekedy sú označované ako exohormóny, ektohormóny, sú definované ako substancia, vylučovaná jedným jedincom do prostredia a prijímaná druhým jedincom rovnakého druhu, pričom táto substancia dáva podnet k určitej reakcii. Jedinec na ne reaguje špecifickou zmenou správania alebo fyziologickou reakciou. Feromóny sú látky vytvárané telom a šírené za účelom vnútro druhovej komunikácie. Feromóny boli zistené u zástupcov všetkých živočíšnych kmeňov, počínajúc najnižšími živočíchmi až k cicavcom vrátane človeka.

Feromóny nesú obrovské množstvo informácií o vzťahoch ľudí, prípadne aj zdravotnej situácie a teda Jacobsonov orgán VNO prezentuje tieto informácie ako pocit, ktorý môžeme nazývať intuícia. Ak je človek blízky k určitým ľuďom – k deťom, súrodencom, rodičom, dobrým priateľom – intuícia môže posielať signál, keď im ubližujú, alebo kedy sú v extáze, kedy majú problém, alebo kedy sú zamilovaní.

Feromóny sa vylučujú kožou a okrem potu ich obsahujú sliny a moč. Napriek tomu, že sú súčasťou potu, samy o sebe bývajú bez zápachu. Feromóny nevnímame čuchom, ale Jacobsonovým (vomeronasálnym orgánom), ktorý má tvar trubičky a je umiestnený v nose v blízkosti nosnej prepážky. Keď Jacobsonov orgán feromóny zachytí, vyšle signál do hypotalamu, kde sa mimo iného reguluje aj sexuálne správanie. Feromóny vnímame bez toho aby sme o tom vedeli.

 

Existuje niekoľko druhov feromónov:

Sexuálne a agregačné – lákadla jedincov opačného pohlavia

Poplašné – únikové alebo obranné reakcie

Upokojujúce – upokojujú obranné a poplašné reakcie

Stopovacie – navádzajú k zdroju potravy

Maturačné – urýchľujú vývoj nedospelých jedincov

 

Tieto druhovo špecifické vlastnosti feromónov sa vďaka najnovším vedeckým výskumom a technológiám využívajú k modernému a bezpečnému ovplyvňovaniu chovaných zvierat vo voľnej prírode alebo chovaných v domácnostiach. Spôsoby ovplyvňovania správania zvierat využívajú druhové špecifiká a zabezpečujú vysokú bezpečnosť vďaka tomu, že sa jedná o telu vlastné látky.

U hmyzu majú vedci jasnejšie ako u ľudí. Zistili, že samičky hmyzu vylučujú feromóny, ktorými si k sebe prilákajú samčekov aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Mravci , včely a ďalší hmyz nepoužívajú feromóny len na rozmnožovanie, ale ak k ďalšej komunikácií. Upozorňujú sa vzájomne na hroziace nebezpečie. Feromónová komunikácia u hmyzu je tak dokonalá, že pomáha udržovať rodovou rovnováhu. Ak pri bojoch zahynie príliš mnoho napríklad termitích bojovníkov a v spoločenstve klesne množstvo ich feromónov, z mladých samičiek sa nezačnú vyvíjať robotníčky, ale bojovníčky. Kráľovná v termitišti svojimi feromónmi „programuje“ nielen robotníčky, aby sa o ňu viac starali, ale súčasne bráni tomu, aby sa u nich vyvinuli vaječníky. Až keď umrie, začnú robotníčky znášať vajíčka.

O ľudských feromónoch sa najčastejšie hovorí pri témach feromónových parfumoch a im podobným produktoch. Množstvo ľudí si otestovali feromónové preparáty, ktoré si kúpili.

Zisťovali ako pôsobia feromóny na opačné pohlavie.

Prečo niektorý muž, alebo žena majú taký úspech u opačného pohlavia napriek tomu, že nie sú vzhľadovo až tak atraktívni. Je to práve produkciou feromónov. Feromóny vám môžu zlepšiť váš sexuálny život, ale aj váš život v práci, v škole, na úradoch…

Je mylná predstava, že ak sa nastriekate feromónovou voňavkou tak každý chlap k vám priletí ako motýľ. Náš mozog je pri výbere partnera ovplyvnený ešte skúsenosťou a genetickými vzormi rodičov a tiež výchovou. V určitých situáciách sa ale ich vplyvu neubránime. Svedčia o tom mnohé viac, či menej vedecké, možno niekedy až bláznivé pokusy, ktoré robia vedci na univerzitách po celom svete. V jednej takejto štúdii sa tvrdí, že ženy, ktoré si pridávali kvapku feromónu do parfumu, muži častejšie a dlhšie bozkávali, viac sa s nimi maznali a častejšie sa s nimi milovali. Počet nežností a ďalších kontaktov stúpol vraj o 71 %. V inom pokuse nechali muža hodnotiť príťažlivosť žien na fotografiách. Rozdelil ich na dve skupiny a ukazovali im rovnaké fotografie. Jednu skupinu postriekali feromónmi. Týmto mužom sa zdali ženy na fotografiách omnoho príťažlivejšie, zlepšila sa im nálada a ženy sa im viac páčili.

Prirodzený pokles vylučovania feromónov nastáva nesprávnou životosprávou, stresom, únavou. Aj hygiena, patriaca k dnešnému životnému štýlu, voňavky, pleťové mlieka, sprchové gély, šampóny, antiperspiranty, deodoranty prirodzene vylučované feromonóny ľudským telom zničia , alebo prekryjú.