KAM ZLOŽIŤ HLAVU

Milí páni, v minulom čísle sme naštrbili vaše sebavedomie, keď sme preberali záľudnosti a detaily pánskeho obleku. Dnes pridávame k celkovému imidžu ďalšie kvapky. Predstavte si luxusný mercedes s maskou starého traktora.Rovnako pôsobí kvalitný, drahý oblek doplnený lacnou čínskou košeľou.

Pán vo vyžehlenej košeli voňajúcej čistotou vzbudzuje v žene pocit bezpečia a chuť položiť si hlavu na mužskú pevnú hruď.

To je jeden z dôvodov, prečo pohľadať tú správnu košeľu, aby ste vyzerali ako z cukru. Prvé, čo vás upúta, je farba. Ak zladíte farbu saka, kravaty a košele, tón v tóne, vzbudíte pocit, že sa vyznáte nielen v obliekaní, ale i v iných pre život a prácu potrebných veciach. Pozor, na veľký farebný kontrast, ktorý vám pridá na veku, ale na druhej strane aj na autorite. Zvažujete, či chcete komunikovať v atmosfére spolupráce (pastelový tón košele), alebo direktívne (snehobiela košeľa a tmavý oblek). V súčasnej dobe sa nosia bledosivé košele so striebrosivými kravatami. Sú pekné, ale mali by sme vedieť, kedy túto módnu kombináciu zvoliť. Politik v takejto kombinácii na televíznej obrazovke, alebo fotografii v novinách pôsobí oproti pánom v svetlých košeliach príliš pracovne a nekompetentne.

Ak sa nájdu na vašom pracovisku piati páni takto zladení, je to ten istý signál, ako sme nedávno zaznamenali s modrými košeľami a zlatými kravatami. Módnym trendom mávame zo zmeškaného rýchlika. Tmavšia košeľa ako sako patrí kreatívnym pracovníkom, nie bankárom, riaditeľom, manažérom.

Prúžkovaná košeľa nesie isté riziko. Môžete mať problém farebne zladiť košeľu, sako a kravatu. Pri prezentácii na verejnosti široké prúžky na košeli odpútavajú pozornosť.
Keď sme zvládli výber farby, rozhoduje materiál, z ktorého je košeľa ušitá. Na dotyk by mal byť príjemný. Kvalitná, elegantná košeľa je ušitá zo stopercentnej bavlny. Áno, áno, počujem množstvo nárekov na krčivosť takýchto košieľ. Nie je bavlna, ako bavlna.
Najdlhšie vydrží dvojvláknová bavlna, to znamená, že dve vlákna boli spletené ešte pred tkaním a preto je pevnejšia. Kvalifikovaná predavačka vám pri výbere v obchode poradí takú košeľu, aby žehlenie nebolo pre vás utrpením. Na služobnú cestu si zabaľte košeľu z bavlnenej zmesi (60% bavlny a viac). Hlavne vtedy, ak balenie nie je vašou doménou.

Denne stretávam pánov, ktorí majú rozopnutý golier na košeli a kravatu spustenú na „pol žrde“. Na prvý pohľad vidíte, ako čakajú, kedy túto parádu zo seba strasú. Často je to tým, že si nevšimli, že číslo košele 39 je už minulosť a potrebujú číslo 42. Stáva sa to mužom, ktorí posilňujú, alebo majú sedavé zamestnanie a dobrú kuchárku. Budete sa dobre cítiť, ak medzi golierom a krkom bude toľko miesta, aby sa tam pohodlne zmestil prst. Ak máte štandardnú postavu, výber goliera nie je pre vás problémom. Široký ležatý golier sluší chudým mužom. Širší golier si vyžaduje aj širší uzol na kravate. Tvár muža, ktorý má nadváhu, pôsobí v takejto košeli ako mesiačik. Páni s hrubším krkom obľubujú golier s gombičkami v cípoch. Takáto košeľa sa menej hodí k formálnemu oblečeniu. Tu by sme zvolili užší golier. Ak je golier lepený, po niekoľkých praniach sa začne rozpadávať a nevydrží tak dlho ako šitý. Košeľu neškrobte, ani nebieľte, vlákna povolia a dlho nevydržia. A samozrejme, neperte ich s tmavými ponožkami. Jedine vtedy, ak by ste chceli zmeniť farbu košele.

Strih košele by mal kopírovať telo ako druhá koža a poskytovať dostatok pohodlia. Toto môže splniť iba košeľa šitá na mieru. Zaslúžite si takú! Dúfajme, že pánske butiky sa chopia príležitosti a zaplnia dieru na trhu. Elegantná košeľa je so skrytým zapínaním a nemá vrecká. Poprípade jedno vrecko, ktoré neslúži na cigarety, mobilný telefón alebo sadu pier. V letných mesiacoch môžete na niektorých pánskych košeliach napočítať, koľko zmlúv majiteľ košele uzatvoril. Počet zmlúv rovná sa počtu čiaročiek od pera nad vreckom košele. Ako sme si povedali v minulom čísle, pánska košeľa musí mať vždy dlhý rukáv. Manžeta môže byť jednoduchá, súdková, s jedným alebo dvomi gombíkmi, alebo dvojitá, francúzska, ku ktorej patria kvalitné manžetové gombíčky. Lacno pôsobia manžetové gombíky s iniciálkami mena, alebo reklamné, firemné manžetové gombíky. Lokálpatriotizmus tu nie je na mieste. Pri výbere si dajte záležať. Manžetové gombičky hovoria o vašom zmysle pre detaily a výške konta v banke. Zvoľte si módne, strieborné alebo z bieleho zlata, či žltého zlata. Poprípade doplnené farebne zladeným kameňom. Kreatívni pracovníci, pracovníci reklamných agentúr nosia košele s väčšími goliermi vyloženými na saku bez kravaty. Ale aj táto košeľa má francúzske manžety. Jednoduchá manžeta trčí zo saka pol centimetra, dvojitá, francúzska jeden centimeter. Nepríťažlivo pôsobí muž, ktorému pri písaní chlpaté ruky trčia zo saka, kde chýba dlhý rukáv košele. Košeľa s krátkym rukávom bez kravaty sa hodí k letným nohaviciam na voľný čas alebo na neformálne stretnutia.

Je vhodná aj pre pracovníkov poisťovní, ktorí uzatvárajú zmluvy v domácnosti. Títo zástupcovia, v tmavom obleku s bielou košeľou, ako to majú niektorí predpísané, pôsobia medzi „domácimi“, ktorí sú oblečení v športovom a domácom oblečení, ako vyšetrujúci sudcovia a skôr ľudí odradia ako získajú k spolupráci. Košeľa s koženou vestou patrí na country bál a na motorku.

Ak máte pocit, že priveľa hovoríme o detailoch, nedajte sa znechutiť. Moja skúsenosť vraví, že naším mužom stačí iba ukázať ako na to. Zo dňa na deň, sú schopní uskutočniť neuveriteľné zmeny. A nezabudnite, prosím, že aj v košeli za tri tisíc neurobíte dieru do sveta, ak neviete komunikovať na úrovni a nenaladíte sa na človeka.

Mária Korčeková, lektorka kurzov profesionálny imidž