ŽIJETE V STRESE?
Áno, áno, áno. Je to predsa obľúbená téma našich rozhovorov, rovnako ako počasie a varenie. Už len rozprávanie o strese vyvoláva v bránici napätie. Ale čo s tým? Definujme stres. Stres = nenaplnenie životných potrieb.
Zamyslite sa nad tým, ktoré životné potreby vás napadli ako prvé. U niekoho je to dobré jedlo, pekné šaty alebo potreba dotyku a hladkania,… Aj to veľa rozpráva o našom životnom štýle. Jednotlivé stresory odsunieme nabok a priberieme si na pomoc zrkadlo.To nám povie, či sme v strese, alebo či sa stres preniesol na úroveň tela. Ak sa pozdravíte vlastnému obrazu, lebo nepoznávate tú strhanú, napuchnutú vráskavú tvár, je najlepšie sa s ňou spriateliť. Ak sa vám zdá, že preháňam, určite si spomeniete, že sú dni, kedy obchádzate zrkadlo. Aby neprišlo k tej situácii, naučme sa vnímať varovné signály na sebe aj na iných, aby sme lepšie rozumeli sebe aj iným.
Sústreďme sa na pozorovanie očí. Chemické látky produkované pri strese sťahujú svaly. Stres sa prejavuje na očiach najskôr, pretože tu sú najcitlivejšie svaly – svaly očí a okolia očí.
I. stupeň stresu.
Oči sú sklené, prekrvené, prázdny a mimoriadne unavený pohľad. Čelo je mastné. Mazové žľazy na čele sa stiahli a z pórov sa vylúčil maz. Pohľad je strnulý, človek sa cíti otupelý. Prvá pomoc: Zastav sa! Pohár ľadovej vody ti urobí najlepšie a na desať minút zahoď starosti za hlavu. Poprípade sa zamkni v kancelárii a tých desať alebo pätnásť minúť v kľude seďte, alebo si zdriemni. Hovoríme tomu: “šlófik“. Je to devíza do ďalšej práce , tvoj výkon stúpne o 80%, to čo si robil hodinu, teraz stihneš za 20 minút. Upozornenie! So spánkom to nepreháňaj , aby ťa nemusela budiť nočná služba na vrátnici. Ak šoféruješ, potom zastav a urob predchádzajúci krok, alebo sa prejdi okolo auta, prípadne si zacvič.
II. stupeň stresu.
Dúhovka oka na slabšej strane tela stiahnutím očných svalov sa „vytiahne“ o niečo vyššie a pod ňou sa objaví bielko. Teda prechodný strabizmus – škuľavosť. Pretože je narušená hĺbka vnímania, nedoporučujeme viesť motorové vozidlo, alebo veľmi opatrne. Je to stav, kedy narážate do zárubní, zakopnete o prah dverí, alebo hovoríte : „Všetko mi padá z rúk“. Vtedy ani nie je potrebné sa pozerať do zrkadla. Prvá pomoc: pi vodu, najlepšie čistú „nebublinkovú“, choď do prírody, pospi si. Informuj o potrebe oddychu členov rodiny, nedaj sa vyrušovať. Oddychuj aspoň jeden deň. Urob si radosť, kúp si vec, po ktorej túžiš, ak to veľmi nenaruší rodinný rozpočet. Napusť si vaňu plnú teplej vody, dopraj svojmu telu uvoľniť napätie a starosti, prečítaj si dobrú knihu…
III. stupeň stresu.
Poznáš ho dobre na našich politikoch, či moderátoroch v televízii. Pod obidvoma dúhovkami je vidieť bielko. Naše telo je k nám také milostivé, že „povytiahne“ aj druhú dúhovku smerom nahor. Cítime sa preťažení, otrávení, chorľaví, sami so sebou, opustení medzi všetkými. Nie sme schopní riešiť naše konflikty. Nevidíme žiadne riešenie. Môžeme prepadať hystérii. Prvá pomoc: Pi vodu! Veľa vody , oddychuj, zober si dovolenku. Nezabúdaj , že je to varovný signál tela, aby si sa zastavil a vypol. Rozhodni sa mať lepšie! Doporučujem, aby ste počas dňa mali stále pri sebe fľašu. Samozrejme čistej vody, alebo minerálky. Čistá voda je však prijateľnejšia pre naše telo a je vhodnejšia na vyplavenie chemických pozostatkov zo stresu. S touto vodou sa nedeľte! Nedovoľte , aby vám z nej niekto pil. Je to merítko, ktoré vám hovorí o tom, koľko vody ste vypili. Ak vypijete 1,5 litra vody plus čaje môžete byť so sebou spokojní. Vaše telo nebude vyhľadávať vodu v potravinách, budete zasýtení. Poznáte ten vtip, pointou ktorého je : „Ty si nebola hladná ale smädná“. Na väčší príjem vody sa dá zvyknúť. Pite priamo z fľaše, až pokým sa neuzatvorí vaša „záklopka“. Pitím z pohára si vytvoríte obmedzenie. Samozrejme to neplatí pri styku s klientom. Bolo by to komické, keby ste si vytiahli fľašu vody a pili priamo z nej. Ak vás ani toto nepresvedčí, tak si skúste predstaviť sliznicu vnútorných orgánov. Keď sme dehydrovaní, na pokožke rúk a tváre je to vidieť a ako to musí vyzerať vo vnútri?
Je čas zamyslieť sa nad stresormi. Ponúkam vám test stresujúcich životných udalostí podľa Holmesa a Raheho. Zaškrtnite situácie, ktoré sa vás týkajú a ktoré nastali za posledných 12 mesiacov. Ak niektorá z udalostí sa zopakovala viackrát, je nutné počet bodov násobiť počtom opakovaní. Napríklad: Vyskytli sa závažné zmeny v zamestnaní , čo je uvedené pod číslom 15 ( 39 bodov), z a posledný rok 2x uvedieme tu 2x 39 a to je 78 bodov. Pohľad na závažnosť jednotlivých situácií môže byť u každého iný. Nejde teda o hodnoty absolútne, ale približné. Niektorí ľudia si zachovávajú rovnováhu i pri rade závažných stresových situácií, kde by sa iní už zrútili.
Vyhodnotenie: Ak ste v poslednom roku dosiahli 300 a viac bodov, je na
50 – 80 % pravdepodobné blízke ochorenie a súčasne sa dostávate do nižšej odolnosti voči stresu. Pri dosiahnutí 150 – 299 bodov je pravdepodobnosť ochorenia medzi 30 – 50%.U ľudí , ktorí dosiahli menej ako 150 bodov je pravdepodobnosť ochorenia menšia než 30 %.
Ak bol výsledok stresu pre vás stresujúci, napite sa vody, zhlboka dýchajte a prehodnoťte svoj život… Držím vám palce.
Mgr. Mária Korčeková, agentúra MODERNA BRAIN pre slovenský plyn