VERÍME TOMU, ČO VIDÍME

Veríme tomu čo vidíme.

 

 

 

 

 

 

Je to pravda, od nepamäti šaty robia človeka. Preto sme v poslednej dobe zaznamenali zvýšený záujem našich klientov o kurzy farebnej typológie a biznis garderóby.

Voľba našich klientov bola určite správna. Každá profesia si vyžaduje určitý imidž. Veľa sa diskutuje o profesionálnom oblečení rôznych obchodných spoločnosti. Kto určuje pravidlá profesionálneho obliekania? Zvyčajne organizácia, v ktorej pracujete. Niekde sa zamestnanci riadia príkladom vedúcich pracovníkov.

Nesmieme zabudnúť na ostatných ľudí. Ako chceme, aby vnímali našu organizáciu. Stretli sme sa v praxi s dokonale profesionálne zariadenými kanceláriami, v ktorých sa zamestnanci pohybujú v džínsoch a lyžiarskych svetroch. Tento nesúlad vám hneď pri vstupe udrie do očí.

Zaujímavé je, že niektoré firmy, ktoré prešľapovali na mieste po zmene imidžu pracovníkov zaznamenali prudký nárast uzatvorených obchodných jednaní a zvýšenie ziskov.

Umenie dobre sa obliekať nie je vždy darom do kolísky. Základným zručnostiam sa naučíme na kurzoch.

Kde začať? Na prvom mieste poznaním nášho farebného typu. Už v starom Egypte ľudia vedeli, že niekomu slušia teplé farby a inému studené. Rozhoduje o tom farba našej pokožky, vlasov, zubov, očného bielka a dúhovky. Farba pokožky je ružovožltá, alebo ružovomodrá. Vlasy majú od prírody teplý, niektoré studený nádych.

Ak nerešpektujete svoju farebnosť, môže sa vám stať, že aj v drahom oblečení vyzeráte lacno a unavene, hoci ste prespali pokojne celú noc. Správne farby vám vyhladia vrásky okolo očí, nosa a dodajú vášmu pohľadu iskru. Zázraky, ktoré dokážu robiť farby s človekom, si musí každý sám vyskúšať pred zrkadlom, inak ťažko uveríte, že vám môžu ubrať pár rôčkov na vašom výzore. Niektorí vizážisti tvrdia, že nepotrebujú poznať farebný typ a dokážu človeka obliecť a namaľovať tak, že vyzdvihnú jeho individualitu. Je to pravda, ale normálny smrteľník, potrebuje určitý systém, ktorý ho povedie pri výbere denného oblečenia.

Ak poznáme farebný typ, náš šatník sa nesie v určitom farebnom tóne, všetko spolu ladí a jednotlivé časti oblečenia sa dajú medzi sebou kombinovať. Dáme stačia dva kvalitné kostýmy v neutrálnej farbe, dvoje dvojdielnych šiat, blúzka, svetrík, šatky a šperky a vytvorí päťdesiat kombinácií oblečenia. A to sa už príjemne baví, lebo nakoniec, dobre vyzerať je zábava. Je známe presvedčenie Coco Chanel , oblečenie by malo mať logiku. Nejde o nič iné, než mať vhodný počet rôznych doplnkov, ktoré dohromady vytvoria logický, jednoduchý zladený systém, na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť. Ak sa cítite v tomto výbere ťažkopádne, odporúčame vám, aby ste sa obrátili na vizážistku, ktorá vnesie radosť do objavovania vášho štýlu.

Možno sa vám zdá posledná veta nadnesená. Moja skúsenosť, ako lektorky takýchto kurzov, je taká, že my ľudia sme obalení ako vo vajci negatívnymi výrokmi a presvedčeniami: „Som príliš chudý, či tučný, mám široké lícne kosti, nemám pekné nohy, mám veľký nos.“ Vždy týmto ľuďom zo žartu poviem: „Čím krajší človek, tým má väčší problém pozrieť sa do zrkadla.“

Možno sa po prečítaní tohoto článku i vy rozhodnete pre kurz, kde ako cibuľa budete vyzliekať negatívne presvedčenia a objavovať realitu – spoznávať sám, či samu seba. Pretože neexistujú vyslovene „krásni“ a vyslovene „škaredí“ ľudia! Sú len takí, ktorí vedia vyzdvihnúť a ukázať to, čo je na nich pekné. Prinavráti to človeku sebaistotu, ktorou sa menia aj naše partnerské, priateľské i obchodné vzťahy. Veľa šťastia do tohoto objavovania.

 

Mgr. Mária Korčeková agentúra Moderna Brain

 

F a r e b n á t y p o l ó g i a .

Č o , k e d y a p r e č o ?

 

V predchádzajúcich článkoch som vysvetlila ako farba pôsobí na každého z nás, ktoré farby nám pristanú a prečo a v ktorých vyzeráme smutne a unavene. Teraz by som vám rada priblížila, ako v každodennej snahe vyzerať dobre, sa dá vhodne narábať s farebnými škálami odevov a doplnkami vášho šatníka.

Nie je to náročné . Už po niekoľkodňovom tréningu dosiahnete zručnosť a ľahkosť vybrať si to najvhodnejšie na akúkoľvek príležitosť.

Výskumy dokázali, že ak chcete získať dobré miesto, alebo postup v zamestnaní, nie je rozhodujúca iba kvalita vašich vedomostí, ale najmä váš imidž.

Ak ste „Jar“ – typ s priesvitnou pleťou a broskyňovým nádychom a pery sú jemne teplo červené, pehy zlatohnedé, tak potom: Vaše farby sú biela – jemne krémová, slonová kosť, béžová – farba ovčej vlny a zlatistý odtieň ťavej srsti,. Hnedá je najvhodnejšia v čokoládovom hnedom odtieni, ak chcete nosiť sivú, tak potom striebristú sivú.

V žiadnom prípade sa neobliekajte do farby čiernej ! Táto farba je pre jarný typ tabu !Ale určite vyniknete vo farbách zlatých a žltých – najmä v púpavových odtieňoch. Z modrej si vyberte len svetlejší námornícky odtieň, a zo zelenej jabĺčkovo a lipovo zelenú, teda zelenú s nádychom žltej farby a z červenej paradajkovú, v ktorej je opäť primiešaná žltá farba. Veľmi vám pristanú oranžová odtiene – broskyňová , lososová ružová a marhuľová.

Vo vašej garderóbe by mali byť farby sivomodrá, marhuľová, a farba ťavej srsti.

A žiadna čierna, svietivo biela, modrá. Farba vašich vlasov sa musí niesť v teplých , zlatých základných odtieňoch t.j. medovom alebo zlatohnedom odtieni, ktorý hrá do červena.

Pančuchy sú vhodné zlatohnedé, škoricové, svetlohnedé, svetlo béžové odtiene. Topánky a kabelky – krémové, hnedá v odtieni ťavej srsti, slonovej kosti, zlatožlté a zlatohnedé. Rámy okuliarov noste v zlatej a zlatohnedej farbe. Sklá okuliarov – žlté a hnedé. Šperky pre vás to je zlato a dvojfarebné kombinácie, v ktorých prevláda zlatý tón. Ak sa rozhodnete pre perly, tak perly krémové, žlté alebo vo farbách slonovej kosti.

Farebný typ „Leto“ . Pleť je charakterizovaná studeným podtónom , čo dáva pokožke eleganciu a krehkosť., niekedy je porcelánová s presvitajúcimi žilkami, či s chladným olivovým odtieňom. Pehy sú sivohnedé a pery v studenej ružovej farbe.

Najvhodnejšie farby pre tento studený typ je mliečne biela, béžová s ružovým odtieňom Hnedé farby – svetlá až tmavo kakaová s ružovým podtónom, prípadne čiernohnedá. Pre letný typ je vhodná modrá a sivá farba v v rôznych odtieňoch – nebeská modrá, námornícka modrá, tlmená šeď, šedomodrá, svetlo sivá s prechodom do stredne tmavej, tlmená sivá, modrosivá, antracitová. Červená farba je vhodná s modrým podtónom, ale nie príliš tmavá. Zelená – nefritová a sivomodrá zeleň. Rúžová farba – malinová a púdrové odtiene ružovej.

Farba vlasov pri letnom type má byť studená, v stredne až tmavopopolavých tónoch. Farbenie a tónovanie vlasov bezpodmienečne vo farebnej škále leta. Ideálne sú strieborne popolavé , platinové alebo striebrosivé pramene. Červenkasté tóny by mali mať studený modrastý nádych. Garderóba sa nesie vo farbe tmavomodrej, hnedej a orgovánovej. Pančuchy – najlepšie dymové špinavo biele, svetlé až stredne šedé, antracitové. Majú ladiť s farbou topánok a oblečenia. Topánky – ružovohnedé, antracitové, šedé, sivomodrá, červená. Kabelka vo farbe topánok. K vašej pleti a farbám garderóby sú vhodné šperky bez vysokého lesku a s matným podtónom. Studené a jemné farby rubínov a kamene s mliečnym nádychom, ako sú modravé opály, modrý akvamarín, zelený jadeit, sivomodré až sivozelené acháty. Ste typ, na ktorom sa budú vynímať diamanty a ružovkasté perly. Ak sa rozhodnete pre zlaté šperky, tak sú pre vás najkrajšie biele a studené červené doplnky a prirodzene nezabúdajte na striebro.

Rámy okuliarov si dajte vyhotoviť striebristosivé, ametystovolilavé, zelenomramorové,

červenočierne, alebo strieborné a kovové. Sklá sú šedé, modroružové, a bez farby.

V zásade sa vyhýbajte oranžovej, oranžočervenej, žltozelenej, všetkým tónom hnedej, zlatej farbe, zlatu a zlatým doplnkom.

Typ „Jeseň“ je teplým farebným typom, stačí si predstaviť prírodu na jeseň aj so všetkými jej farebnými odtieňmi. Títo ľudia majú žltkastozlatistú pokožku či už bledú takmer priesvitnú, niekedy s červenkastými alebo zlatohnedými pehami, alebo je ich pokožka vo farbe šampanského. Pery sú sýtočervené, vo výrazných očiach môžu mať škvrny na dúhovke.

Farby vhodné pre jesenné typy . Biele – ustricovo biela, lastúrovo biela, slonová kosť,

Béžová – žltobéžová a zlatobéžová. Ak si dáte hnedú, ktorá je vašou dominantnou farbou,

tak si vyberte z odtieňov hrdzavej, čokoládovohnedej, mahagónovokávovej. Aj pre vás je čierna farba ako pre jar tabu! A žiaľ žiadna ružová. Ale môžete si dopriať všetky oranžové odtiene a z červenej – ohnivočervenú , paradajkovú tmavú a pomarančovú. Modrá vám pristane tyrkysová a petrolejová, zelená najlepšie kaki, žltozelená, maslová , lesná zeleň a zeleň oliva. Vy si do svojej základnej farebnej garderóby dajte farbu petrolejovú , kaki a hrdzavohnedú. Nenoste čiernu, svietivo bielu , ružovú ,modré odtiene okrem „vašej“ modrej.

Pre farbu vašich vlasov sú vhodné odtiene červenožltej až gaštanovohnedej. Pri farbení sa snažte zachovávať červenkastozlatý nádych . Pančuchy vo farbe vlasov, hnedé svetlé až tmavo béžové, zlaté, škoricové. Pančuchy by mali ladiť s farbou obuvi, sukne či nohavíc.

Topánky a kabelka vo farbe ťavej srsti, čokoládovohnedá, lesná zeleň, hrdzavá. Rámy okuliarov môžu byť zlaté či z hnedej rohoviny. Sklá hnedé, žlté, zlaté, olivové.

Šperkom pre jesenné typy je zlato, zelenozlaté perly, slonová kosť, dvojfarebné šperky so zlatým tónom.

Farebný typ „Zima“ je charakterizovaný pleťou so studeným modrastým podtónom. Pleť je veľmi svetlá a pôsobí priesvitne ako porcelán (Snehulienka) alebo je olivovohnedá (Južanka). Pery týchto ľudí bývajú modrastočervené. Najvhodnejšie farby pre zimy je kriedovobiela, studená jasná žltá, citrónová, modrozelená, fľaškovozelená, tmavá žiarivá zelená. Pre vás sú určené farby ružové, jasne a svietivo ružová, z červených si vyberte modročervenú (burgundská červeň). Dominantnou farbou zimy je modrá takmer vo všetkých farebných odtieňoch. A pre tento typ je vhodná čierna, modročierna, uhľovočierna. Základnými farbami garderóby pre zimy je čierna, tmavomodrá, žiarivočervená. Farba vlasov je tmavohnedá, čiernohnedá, havrania čierna so studeným modrastým nádychom a striebrosivá. Nie je vhodný červený melír, pretože pôsobí tuctovo.

Pre topánky a kabelky je vhodná farba šedá, čierna, námornícka modrá, vínová. Pančuchy môžete nosiť svetlé, tmavosivé a strieborné odtiene. Ich farbu však vždy dolaďte s farebnými odtieňmi odevu, topánok a doplnkov. Rámy okuliarov si vyberajte v sýtych studených farbách. Pristanú vám modročierne, antracitové, striebristo sivé, studeno zelené a rámy z patinovaného striebra. Sklá sú vhodné šedé modré, ružové a bez zafarbenia. Šperky si kupujte lesklé, jagavé a nápadné. Pristanú vám brilianty, diamanty, ónyx, tmavočervený rubín. Z kovov platina a striebro. Náramky a náušnice môžu byť aj z plexiskla. Farba perál pre váš typ je studená biela, sivá.