TYPOLÓGIA OSOBNOSTÍ PODĽA ČŔT TVÁRE

karikatury

 

 

 

 

 

 

 

 

Obočie, oči, nos, pery, brada, šírka tváre, sklon čela predstavujú určitý model správania človeka. Na každej črte tváre sa určuje množstvo buniek. Typológia bola vytvorená americkým tvorcom metódy One Brain, Danielom Whitesidom, ktorý na vzorke 1100 ľudí zisťoval vzťah medzi množstvom buniek určitej črty a správaním sa.

Zistil, že päťdesiat čŕt funguje s pravdepodobnosťou 99:1. Každá črta je posudzovaná vo vzťahu s iným človekom, ako ľudia s rôznymi črtami navzájom reagujú v pokojnom prostredí a v konfliktnom prostredí. Poznanie čŕt, ich funkcia a význam sa prejaví nielen v rodinných vzťahoch k deťom, k rodičom, manželke, manželovi, ale vo veľkej miere v pracovných a priateľských vzťahoch, v ktorých prežívame väčšinu života. Ak poznáme črty a konáme podľa nich, náš život sa odvíja pokojne, ak konáme proti svojim črtám, privádzame sa do konfliktu. A dlhotrvajúci stres nám môže priniesť aj fyzické problémy. Dôležitou časťou typológie, podľa tohoto systému, je zaradenie každej črty do mapy pocitov, Barometra správania. Táto mapa výstižne charakterizuje správanie jednotlivca. O tom však nabudúce.

TYPOLÓGIA OSOBNOSTÍ PODĽA ČŔT TVÁRE 1

TYPOLÓGIA OSOBNOSTÍ PODĽA ČŔT TVÁRE 2

 

A. Banderas

Všetko prehodnotím, kým sa rozhodnem pre nejaký čin, vec, priateľstvo. Veľa nehorím o tom, čo cítim. Moje pocity sú len pre mňa. Ak ich už vyjavím, tak len veľmi blízkej osobe, priateľovi, o ktorom som si viac než istý, že ma nesklame. Vo všetkom mám vytvorený systém, lebo bez neho by svet nemohol existovať. Vyhovuje mi, ak viem, kde som čo položil a tam to aj nájdem. Rozčuľujú ma tí, ktorí neudržujú poriadok, dohody a pravidlá. Ak niečo sľúbim, tak to aj dodržím, ale často ma to privádza do časovej núdze, lebo väčšinou nedokážem odmietnuť a pomáham iným. Ak je to potrebné, dokážem aj obdarovať, či inak pomôcť. Dodržiavanie pravidiel je pre mňa životná potreba. Bez pravidiel by som bol ako ryba na suchu. Nielen v cestnej doprave, ale vo vzťahu k svojim blízkym. Najviac mi však vadí, ak si dám svoj osobný cieľ a ten sa mi nedarí dodržať. A to si o sebe myslím, že som vytrvalý a húževnatý. Najdôležitejšie je vždy to, čo momentálne robíte. Konám podľa svojho najlepšieho presvedčenia, aj keď to nie je v súlade s časovým harmonogramom. Dôležité termíny dodržujem. Aj keď mám rád pravidlá, som tolerantný a optimistický filozof.

Áno, ak sa mi pozriete do očí, môžete zistiť, že mením svoju náladu a teším sa s tým, kto sa teší, ak niekto plače, dokážem s ním precítiť smútok. Na svet sa pozerám so širokouhlou perspektívou. Ale pozor! Konflikt nastáva ak narušíte moje naučené rituály. Vtedy som schopný bojovať, zvlášť keď som presvedčený o správnosti veci. Nepotrpím si na formality, miestom stretnutia nemusí byť špičková reštaurácia. Upokojí ma priateľský neformálny prístup, ak budete otvorený, odmením sa vám dôverou.

S. Connery

Som herec. Nielen na javisku, ale aj vo svojom súkromí si rád zahrám. Dokážem zahrať každú rolu a kdekoľvek. Stačí mi k tomu málo. Pár divákov a som vo svojom živle. Pred kamerou a na javisku emócie používam v plnom rozsahu Cítim sa vynikajúco, ak všetci okolo vnímajú moju hru, moje reči. Čo poviem, má svoju cenu. Nie som tlčhuba. Som zvyknutý premyslieť každé slovo a každú vetu, ktorú chcem povedať. A až potom hovorím. Slová, ktoré vyslovím majú cenu. Moji priatelia to vedia, a preto nespochybňujú moje prehlásenia. Tak som sa to naučil. Nemárniť slovami, ale hovoriť k veci, k podstate.

Mám veľa energie a preto dokážem pracovať možno dlhšie ako ostatní. Nepotrebujem toľko oddychovať ak idem za projektom, alebo cieľom, ktorý som si stanovil. Veľa vecí dokážem spraviť sám, lebo som od narodenia manuálne zručný. Keby som občas nevytvoril aspoň malé dielo, či dielko, bol by som nesvoj, strácal by som motiváciu, možno by som sa stal sarkastickým a priviedlo by ma to k životu bez nadšenia.

Ak môžem, tak si vyberiem. Neberiem hneď to prvé, čo sa „pritrafí.“

M. Douglas

Cítim sa dokole naplnený, ak sú veci dokonalé. Keď nie sú úplne dokonalé, som vyľakaný a cítim sa morbídne. Len dokonalosť je dôležitá. Hovoria mi, aby som prijal každého takého, aký je, aj s chybami a nedostatkami. Keby bol každý človek taký ako ja, bolo by to fajn. Som až morbídne posadnutý tým, že veci nebudú dokonalé. Najradšej by som nedokonalosť odstránil hneď. Aj včera už bolo neskoro. Nerád tolerujem chyby. Som príkladom zodpovednosti, presnosti a precíznosti. Všetko napravujem okamžite. Mám rád presnosť. Trpezlivosť je pre mňa tá nedosiahnuteľná dokonalosť. Mám vraj poľaviť, vraj nie je ešte koniec sveta. Mám si udržiavať pokoj a neobviňovať iných ľudí, ale s nimi komunikovať. Snažím sa byť rozhodný. Ak ma tak vnímajú, cítim sa ocenený a nepostrádateľný. Som hrdý na svoju logiku. Možno beriem život vážnejšie ako iní. Mám svoje tajomstvá a preto ich chránim hlboko vo svojom vnútri. Len takto sa môžem uchrániť pred ďalším odhalením a sklamaním. Uvedomujem si, že som uviazol vo svojej ochrane vnútorného sveta. Občas sa uvoľním a nechám sa ovládať len spontánnym vyjadrovaním.

J. Nicholson

Ak sa rozhodnem pre nový projekt, tak ho realizujem. Nepotrebujem sa radiť s nikým. Na prípravu mi stačia tie informácie, ktoré mám. Sám zvládnem, čo potrebujem a až keď neviem ako pokračovať, až potom sa spýtam. Snažím sa vypočuť si názory iných, ale aj tak sa zariadim podľa seba. Ak to zvládli iní, tak to zvládnem aj Ja. Beriem na plecia problémy iných. Zaťažuje ma to, ale tí „ostatní“ si už na to pohodlie tak zvykli. Hovoria, že im beriem voľbu. Som však konateľ bez dlhých rečí. Moje konanie je oveľa rýchlejšie ako proces myslenia. Pýšim sa tým, aj keď sa mi podarilo touto rýchlosťou pokaziť zopár vecí. Mal by som sa viac držať hesla: „dvakrát meraj a raz rež.“

Rád chodím, hýbem sa. Nepotrebujem veľa sedieť, nie je to moja obľúbená činnosť. Tanec, cvičenie to hej, to je môj raj. Možno vyzerám neosobný, nevšímavý k potrebám iných. Nie je to tak, ja som schopný i nežných slov a láskavých fráz. Pracujem nielen na svojom tele, ale aj na svojej mysli.

G. Cloony

Rád rozdávam a rád som obdarovávaný. Je to moja závislosť. Niekedy sa stáva, že darujem a darujem aj viackrát, no nedostane sa mi späť ani len slovo pochvaly a uznania. Potom na tých ľudí zanevriem a som z toho sklamaný. Ale čoskoro sa pozviecham, pretože každý človek môže zmeniť svoj názor. Ani ja nemám rád ak mi niekto čokoľvek núti. Pozerám sa na svet s nadhľadom. Niekedy aj mením rozhodnutia, ktoré som dal, ale čo už narobíte ak sa vám ponúka lepšia príležitosť. Doporučujem aj ostatným, aby sa riadili touto vlastnosťou. Keby som sa držal presne pravidiel, kam by som bol prišiel?

Vždy som si vybral z tých ponúk, ktoré boli pre mňa najvýhodnejšie. Viem, že som tých okolo seba určite prekvapil, možno sa aj cítili osobne dotknutí, ale ja som už taký. Ja im to prepáčim. Keby „Oni“ dostali ponuku na výhodnejší biznis, tak nech si ten lepší biznis berú. Ja to viem pochopiť.

B. Willis

Nič ma nevyvedie z rovnováhy. Kamkoľvek a kedykoľvek prídem, vzbudzujem rešpekt a autoritu. Aj keď nie vždy som vnútorne presvedčený o svojej sile a obdive. Tí ostatní ma privedú k tomu, že som tá autorita najautoritatívnejšia. Som ako tiger, ktorý vstúpi do miestnosti. Všetko stíchne. Som tvrdý muž, žiadne poveternostné podmienky mi nezabránia dosiahnuť métu, ktorú som si stanovil. Ak sa rozhodnem vystúpiť na Mont Everest, alebo prejsť brazílske pralesy, všetko to zvládnem. Neodradia ma od rozhodnutia, ani odhovárania mojich najbližších. Som dokonale izolovaný od prírodných poveternostných podmienok i od osobných pocitov. Len ak sa viem odosobniť, môžem dosiahnuť tie najvyššie ciele. Na všetko a všetkých sa pozerám nezaujato. Nech si každý robí, čo chce, je to jeho život a jeho voľba a nakoniec aj jeho peniaze. Kto chce so mnou existovať, musí sa mi prispôsobiť.

Mám rád jedlá, ktoré sú pikantné, korenisté, mám rád všetkého veľa. A keď je ešte viac, tak je to ešte lepšie. Netýka sa to len jedla. Nikoho neobmedzujem a preto si myslím, že som ten najtolerantnejší človek, pokiaľ ma prirodzene nechce niekto obmedzovať. Ja neobmedzujem iných, tak si neželám, aby mňa niekto obmedzoval. Moja predstavivosť nemá konca. A čo mám v hlave, to aj zrealizujem.

H. Grant

Som zameraný na nedostatky. To o mne vravia. Nie je to vždy možno lichotivé, ale ja si myslím, že všetko vnímam objektívne. Moje oči sa zvažujú dole a preto sa zameriavam viac na to, čo sa líši od horizontálneho a samozrejme aj vertikálneho. Preto „Ja“ vidím rozdiely, ktoré sa odchýlili od normálu. Vyzerám, že som veľmi osobný a moje prehlásenia sú často naozaj veľmi osobné. Ale keď ostatní ľudia prehliadajú to, čo nie je správne a dobré, tak to musím dať zo seba von. Niekedy aj vzbĺknem ako fakľa, aj by som sa pobil, ale rýchlo sa upokojím. Zistil som, že najlepšie je, ak veci sám vyriešim, napravím, lebo iných to aj tak nestresuje. Snažím sa to robiť s veselou mysľou a humorom. Vždy s úsmevom. Aj tak ma však hnevá, ak iní nekonajú, najmä tí, ktorí sú zodpovední za chyby. Potrebujem vedieť a chcem vedieť odpoveď na každé „prečo“. Málokto ma chápe. Najväčší problém je v osobných vzťahoch. Musím „im“ vysvetliť, možno už po stýkrát, že pre mňa „vedieť a poznať odpoveď“ je rovnako dôležité ako pocit bezpečia a istoty.

Nové informácie, projekty, problémy analyzujem s tým, čo som už v minulosti prežil, videl, čítal, o čom som počul od iných ľudí. Vyčítajú mi, že všetko preberám aj niekoľkokrát. Ale je predsa potrebné sa uistiť, čo chcem spraviť, ako to spravím. Je úžasne príjemné ak mám vysvetlené všetko p r e č o. Považujem za dôležitý „môj“ analytický prístup a preto som úspešný. Je pre mňa potešením analyzovať. V slovných diskusiách vždy víťazím, dokážem každého presvedčiť o tom , čo je pre neho to najlepšie.

R. Atkinson

Ľudkovia, mám rád priame konanie, som od prírody rozhodný. Ak iní ľudia nejednajú so mnou priamo, cítim sa odmietnutý. Sústreďujem sa na to, a k o to urobiť, nie na to, či mám nejakú skúsenosť z minulosti. Dajte mi priamo vedieť, čo chcete a ako a ja to spravím. Moje teatrálne obočie je ukážkou toho, že som sa narodil pre divadlo. Naozaj neexistuje taká rola, ktorú by som ja nedokázal zahrať. Viem sa vcítiť do každého. Život je mojím javiskom. Rád pomôžem v núdzi iným. Ak je to treba aj pohladím, len aby ten druhý bol šťastný. Som optimista a verím, že sa všetko vyrieši samé. Pocity radosti, veselosti sú pre mňa tie najkrajšie. Niekedy sa venujem viac iným ako sebe. Ak odmietajú moju blízkosť a pomoc, dotýka sa ma to osobne. Som plný života ak sa môžem prejaviť celým telom. Ak to tak nie je, som pomstychtivý a sarkastický. Rozdávam všetko, čas, energiu, niekedy aj peniaze. Dávam viac, ako dostávam. Rozdávanie je mojím koníčkom. Rizikom je, že iní sa stávajú závislí na štedrosti, ktorú im rozdávam. Radia mi, že mám viac rozmýšľať nad skutočnými prioritami. To, čo dám iným, mám dať aj sebe.

D. Moore

Len húževnatá práca mi priniesla výsledky, ktoré teraz mám. Som vytrvalá, čo mnohých vyvádza z miery. JA, ak sa pre niečo rozhodnem, idem vytrvalo za cieľom, až ho dosiahnem… Rada cestujem a poznávam nové kraje. Najradšej by som každý deň alebo aspoň každý týždeň bola niekde inde. Meniť miesto pobytu je pre mňa prirodzené, ba priam nutné. Ak nemôžem naplniť túto potrebu, tak aspoň maličká zmena v interiéri mi prinesie potešenie. Neustále by ť v pohybe. Hýbať telom a pohybovať okolo seba.

Veľa vecí si pripúšťam osobne, aj keď sa netýkajú priamo mňa. Vie ma to popudiť. Preto si dávam pozor, aby na mne nikto! nenašiel žiadnu chybu. Moje šaty, mejkap sú v najlepšom poriadku. Skoro vždy a stále som upravená. Aj keď idem von, len tak. Ktovie koho stretnem a kto ma môže vidieť. Rada mením prevleky. Hľadám v nich samu seba. Reprezentovať seba môžem len v najlepšej reštaurácii, najlepšom hoteli, navštevujem najkrajšie obchody, chodím k najlepšiemu lekárovi, pretože len ten najlepší odborník v danom obore mi umožní vyhnúť sa akejkoľvek chybe. Mám rada módu.

Niekedy som možno nerozhodná a potrebujem sa poradiť s priateľkou, či priateľom. Potvrdenie iných ľudí mi pomáha riešiť túto nerozhodnosť.

M. Pfeiffer

Hovoria, že som prieberčivá, niekedy dokonca namyslená. Nemôžem sa baviť predsa s každým, koho stretnem. To by mi nestačilo ani 48 hodín za deň. Ak niekam prídem, vyberiem si, s kým sa budem baviť a komu venujem svoj drahocenný čas. Som rada ak niekam prídem a zložia mi poklonu, privítajú ma ako prvú dámu. Vtedy sa cítim fascinovaná, ak je obdiv celej spoločnosti upriamený na mňa. Je to vynikajúci pocit. Mám rada pekné šaty, obrazy, bohaté stolovanie plné výzdoby. Krása je pre mňa to najdôležitejšie. Vtedy môžem hrať akúkoľvek rolu. Mám rada krásne veci. Celé hodiny dokážem stráviť pri ich výbere a plánovaní. Vie ma rozrušiť, ak plány a vzťahy sa vychýlia z rovnováhy. Som ochotná a rozhodnutá tieto vzťahy napraviť. Sústreďujem sa na harmóniu, ale ak sa mi nedarí okolie zharmonizovať alebo ma niekto obviní, cítim sa trápne. Stávam sa strnulá a otupelá, som vyradená z boja. Je to môj systém obrany proti tým, ktorí nechcú prijať moje návrhy a riešenia. Netrvá to dlho, vytrvalosť je silnejšia. Optimizmus a tvorivosť nastúpia a očakávam, že nasledujúce riešenie bude dobré, ba vynikajúce a všetci ho pochopia. Moje heslo je „pokračuj“! Môj optimistický pohľad mi prináša uspokojenie. Myslia si, že žijem v nereálnom svete, že moja myseľ lieta v oblakoch a myslím v ružovom. Ale vždy je lepšie žiť v nádeji, možno aj ružovej, ako nosiť klapky na očiach a mať povesť zlého proroka.