TYPOLÓGIA OSOBNOSTI NIELEN PRE PÁNOV
Ak vás v minulom čísle oslovilo pozorovanie tvárí, pozývam vás na výlet do objavovania skrytých tajomstiev vášho fyzického ja – tentoraz výnimočne zamerané na proporcie tela.
Odhalením tejto črty vám sľubujem pochopenie a vyriešenie problému, ktorý skrytý a nepoznaný znamená pre vás konflikt často s osobou, na ktorej vám najviac záleží. Na ilustráciu uvádzam klasickú scénku rodinného života. Rodinka obťažkaná nákupmi a deťmi sa vracia unavená domov. Spontánna reakcia muža je ľahnúť si na gauč, k televízii a novinám a slastne vychutnať chvíľu oddychu. Žena automaticky nabehne do kuchyne vykladať nákup, nakŕmiť ratolesti a odtiaľ niekoľkokrát bezvýsledne apeluje na manželovu pomoc. Zaujímavý je ich vnútorný rozhovor.
Muž: „ Lieta tu ako čarodejnica na metle, nemá pochopenie pre moje potreby, som tu pre ňu na poslednom mieste. Keby si chvíľu so mnou posedela a vypila kávu, spolu by sme to potom rýchle upratali.“
Žena: „To sa na neho podobá, leňoch lenivý, v ničom mi nepomôže. Keby vstal a pomohol mi s deťmi, mohli sme si spolu posedieť a vypiť kávu.“ Takto sa pomaly muž a žena od seba odďaľujú s pocitom krivdy.
To neznamená, že žena je čarodejnica na metle a muž leňoch. Žena a muž majú iné proporcie tela, od čoho sa odvíja ich určitý spôsob správania v strese. Porovnávame pomer dĺžka trupu ku dĺžke dolných končatín. Najjednoduchší test: posadíte sa a v predklone skontrolujete kolená a ramená. Ak ramená prečnievajú, pretŕčajú pred kolená, máte dlhší trup a kratšie nohy. Je to typický pomer častí tela pre ženy. Ak vaše kolená trčia pred ramenami máte dlhšie nohy ako trup, čo je príznačné pre mužov. Máme teda dva typy.
I. typ – mimoriadne krátky trup v porovnaní s dĺžkou dolných končatín, Títo ľudia sú od prírody stavaní na to, aby sedeli. Ich ťažisko je veľmi vysoko. Ako sa to prejavuje v ich živote? Vôbec to neznamená, že celý život presedia. Všimnite si basketbalistov, trénujú a s plným nasadením odohrávajú zápasy, ale doma najradšej sedia, čítajú, relaxujú pri televízii, alebo pohodlne ležia. V domácom prostredí pôsobia ťažkopádne, lenivo. Človeka s dlhými nohami na pracovisku odhalíte veľmi ľahko. Všetko má prispôsobené na dosah ruky, presúva sa na stoličke s kolieskami, niekedy aj niekoľko metrov. Takýto šéf potrebuje sekretárku s krátkymi nohami, ktorej pohyb nerobí problém a oblieta celé oddelenie. Títo ľudia sú dobrí ako šoféri na dlhé trate. Dokážu presedieť celé hodiny v aute bez zastávky. Dlhé nohy však nie sú doménou len mužov. V dnešnej dobe je stále viac žien, ktorých krása pevne stojí na dlhých nohách. Dobrá rada pre dlhonohých: „Keď si v strese, urob si prestávku, sadni si, uvoľni sa a „zlož bremeno“ z nôh. Pomaly zhlboka dýchaj. Na to, aby si obnovil rovnováhu, potrebuješ len pár minút. Potom sa môžeš opäť postaviť a budeš výkonný. Mimochodom, ako hovorí autor typológie Daniel Whiteside: „Človek je unavený z niečoho, nie fyzicky vyčerpaný“
II. typ – mimoriadne dlhý trup v porovnaní s dĺžkou dolných končatín.. Títo ľudia sú od prírody stavaní na to, aby sa hýbali. Prevažná väčšina žien sa vyznačuje takýmto proporčným rozložením tela. Tento človek neobsedí. Ak máme na kurzoch ľudí „s krátkymi nohami“, prestávky sú častejšie, lebo ani nie po 45 minútach ich neverbálna komunikácia vyjadruje, že sedia už pridlho, bolí ich chrbát, tlačí stolička. „Muži s „krátkymi nohami“ sú vynikajúci obchodní zástupcovia, pre nich je pohyb a cestovanie prirodzené. Treba niečo vybaviť? Tak hneď! Ak máte takéhoto šéfa, tak listy diktuje sekretárke v pohybe. Navštívi každú kanceláriu svojho úseku, nikde sa pred ním „nezašijete“. Je všade. Väčšina mužov v našom parlamente je nízka s krátkymi nohami. Kým sa tí, „dlhonohí“ rozhýbali, tí s krátkymi nohami tam už dávno sedeli. Pozrite sa na tých „najväčších“ parlamentných cestovateľov, a pochopíte, že konajú len v súlade so svojou črtou. Dôležitý je pomer medzi trupom a dolnými končatinami. Aj vzrastom „kanadský drevorubač“ môže byť veľmi rýchly, pohotový a pohyblivý. Vysoký muž s mohutným trupom a krátkymi nohami = vulkán energie. Typický predstaviteľ je pán Boris Filan. Z jeho tryskajúcej energie si kus odnášajú aj návštevníci liga pasáže a čitatelia jeho kníh. Dobrá rada pre tento typ: „Keď si v strese, daj si prestávku. Postav sa a trochu sa pohybuj, urob niečo so svojimi svalmi. Ak nič iné, aspoň pomaly a kontrolovane dýchaj. Na to, aby si do svojho života vniesol rovnováhu, potrebuješ iba chvíľu pohybu. Vezmi si ju!
Teda máme tu dva typy. Ak ich poznáme, vieme ako my reagujeme v strese, a ako budú pravdepodobne reagovať tí druhí.
Ak sa vrátime k úvodnému príbehu manželov, tak potom nebudeme manipulovať so svojimi najbližšími.
Muž : „Nech si len poletuje, nech upratuje, ja si trochu oddýchnem a potom všetko spravím.”
Žena : „Nech si oddýchne a dá svoje telo do rovnováhy. Robota mu aj tak neutečie.”
V práci nebudeme poverovať tých „dlhonohých“ vybavovaním úradných záležitostí po budove! Radšej im prideľte prácu pri počítači, a oni sa vám odvďačia. Vyšlite na prieskum tých „krátkonohých“, a tiež neoľutujete. Keď si preštudujete nohy svojich kolegov a kolegýň, nadriadených a podriadených, nezabudnite na svoje deti! Dobre si všimnite ich pomer končatín a trupu, a hneď pochopíte ich prirodzené konanie, a nebudete o nich hovoriť ako o lenivých, ako sa s tým stretávame pri osobných konzultáciách. Naše deti sú také, ako o nich hovoríme..
Poznámka: Pozor na dĺžku pohľadov, ktoré budete venovať nohám kolegýň a kolegov. Ťažko im budete vysvetľovať, že študujete pomer proporcií. Prajem vám dobrú zábavu.
Mgr. Mária Korčeková, vzdelávacia agentúra Moderna Brain