PÁČIA SA NÁM VOŇAVÍ A UPRAVENÍ MUŽI

Prichádza jar, a my tak ako každý rok cítime jemné nedefinovateľné šteklenie v celom tele, známe chvenie v oblasti srdca. Blíži sa máj, lásky čas. Teda, milí naši frajeri, priatelia, manželia, kolegovia, tieto riadky venujeme vám, aby sa naše oči tešili nielen prebúdzajúcou sa prírodou, ale aj peknými, upravenými, voňavými pánmi.

Často sa stretávame s názorom, že mužom nezáleží na tom, čo si obliekajú, vo výbere sú ťažkopádni, spoliehajú sa na svoje manželky (polovičky). Pravda je iná. Skúsenosti z kurzov profesionálneho imidžu hovoria, že ak je muž dobre oblečený, zvyčajne si sám starostlivo vyberá farbu kravaty, košele a obleku. Pražské butiky avizujú zvýšený nákup pánov, ktorí nakupujú sami a potrpia si na výber vkusného oblečenia. Ako vybrať oblek, aby vám padol ako „uliaty“? Začneme malým testom, ktorým sa môžete pobaviť s kolegami na pracovisku.

Milí páni, vyložte všetko, čo máte teraz vo vreckách obleku. Určite vás prekvapila slušná kopa, ktorá leží pred vami. To vysvetľuje, prečo niektorí muži vyzerajú ako špióni, ktorí vo svojich oblekoch ukrývajú celý arzenál rôznych zariadení. Na tejto skládke by nemali chýbať vreckovky. Jedna poskladaná na utieranie čela, ktorá patrí do horného vnútorného vrecka a druhá na utieranie nosa do nohavíc. Ak máte na páse pripnutý mobilný telefón, ste rovnako príťažlivý ako pán , ktorému trčí zo zadného vrecka hrebeň. Telefón, peňaženka, perá, cigarety, patria do diplomatky, či kufríka.

Pri výbere obleku rozhoduje strih, farba a samozrejme veľkosť. A práve veľkosť je kameňom úrazu. Naši páni zvyčajne nosia veľké obleky, s rukávmi siahajúcimi až do pol dlane a s nohavicami vytvárajúcimi v spodnej časti harmoniku. Nohavice by mali byť vpredu raz zlomené a vzadu rovno padať až po opätok, prípadne keď sú topánky vyššie (kreatívny pracovník) zakrývať časť opätku. Vysoký muž vyzerá lepšie v širších nohaviciach, v úzkych pripomína bociana. Nízky muž si predĺži postavu užšími nohavicami, bez manžety, prípadne s úzkou manžetou. Pri kúpe nohavíc si sadnite a precíťte, či sa v nich budete aj v tejto polohe cítiť dobre. Ak si dávate šiť oblek na mieru, krajčír tieto záludnosti pánskych nohavíc pozná, a preto sa pýta, na ktorej strane rozkroku majú byť širšie. Nohavice by vám mali sedieť v bokoch, nemali by visieť na polovici zadnej časti tela. Korunou nohavíc je kvalitný kožený opasok, s jednoduchou sponou, farebne zladený s oblekom.

Páni pozor! Ak nosíte traky, tak iba pod sakom. Sako si neodkladáte, iba so súhlasom dámy. Riaditeľ pri obchodnom rozhovore, keď sedí iba v košeli a v nohaviciach s trakmi, pôsobí ako by si odskočil z pieskoviska, kde zanechal vedierko a lopatku. Sako by malo siahať po rozkrok a zakrývať ho vpredu i vzadu. Pozor na sako so zaokrúhleným spodným okrajom, ktorý odokrýva rovnobežné pokrčené pásy látky v rozkroku. Pri kúpe obleku sa nedajte presvedčiť k úprave – skrátení saka, či nohavíc. Takéto nohavice poznáte na prvý pohľad, naruší sa ich symetria, dole sú široké. Sako takéhoto obleku, šitého na vyššiu postavu padne nižšie a nohy sa skrátia, pôsobíte akoby vás neviditeľná sila tlačila k zemi. Správna dĺžka rukáva na saku siaha po koniec palca a začiatok ruky. Zostáva tu priestor na okraj košele. Či je leto alebo zima zo saka trčí vždy okraj manžety košele. Ak nosíte krátke rukávy na košeli, pri písaní vám zo saka trčí chlpatá ruka, elegancia sa stráca. V dnešnej dobe košeľu s krátkym rukávom doplnenú kravatou nosia predavači v zariadeniach rýchleho občerstvenia alebo na niektorých benzínových pumpách. V tejto úrovni to pôsobí elegantne. Postava sa dá dobre formovať aj výškou vrecka na saku. Keď je vrecko na saku nízko, nohy sa zdajú kratšie. Otázka je, či chcete pôsobiť ako vysoký alebo nízky muž. Zadná časť saka sa kryje s golierom košele, ktorý by mal na krku pevne sedieť. Na zadnej strane goliera je vhodná plstená podpora, ktorá mu dáva tvar a zabraňuje, aby sa golier nosil otočený nahor. Ak vám oblek nesedí na ramenách, nekupujte ho! Kvalitný oblek poznáte podľa vypracovania gombíkových dierok, aj na rukávoch by mali byť funkčné. Ďalej sledujte kvalitu a vypracovanie podšívky vnútorných a vonkajších vreciek. Skontrolujte, či vzory, pásiky pasujú k sebe na švíkoch. Čistota obleku je polovica úspechu, preto by ste mali mať aj náhradný, vyžehlený oblek v kancelárii.

Klasický test nekrčivosti, podržaním v ruke, pozná každý. To nám ešte nezaistí, že sa oblek nebude žmoliť. Preto sa pýtajte predavača na materiálové zloženie látky, jeho vlastnosti a čistenie. Pri výbere obleku v nemalej miere rozhoduje farba. Treba vedieť, čo chceme o sebe hovoriť a čo chceme dosiahnuť. V čiernom obleku s bielou košeľou budete pre každého autoritou. Je to vhodná kombinácia, ak chcete niečo presadiť z pozície sily. Nie je vhodná pre pracovníkov, ktorí majú získať klienta na akýkoľvek obchod. Na komunikáciu sú vhodnejšie tmavosivé obleky doplnené košeľami, ktoré nevytvárajú kontrast. Zle zvolená farba vám pridá niekoľko rokov navyše a budete vyzerať unavený, zarastený, hoci ste čerstvo oholený. Každý pán by mal poznať svoju farebnú škálu. A v nej ladiť farbu obleku, košele, kravaty, kabáta a doplnkov.

Dvojradový oblek je elegantnejší ako jednoradový. Teraz sú módne obleky so zvýšením zapínaním. Jednoradové so štyrmi gombíkmi a dvojradové na šesť gombíkov. Nekombinovaný jednofarebný oblek sa hodí pre vedúcich pracovníkov, riaditeľov, manažérov, ľudí vo funkciách. Kombinácia iných farieb na nohaviciach a saku sa hodí učiteľom, obchodným cestujúcim… Sako musí byť vždy zapnuté, hlavne dvojradové. Ak sedíte a máte sako rozopnuté, pri vstávaní si ho zapnite. Na jednoradovom saku a veste, spodný gombík zostáva rozopnutý.

Páni, ktorí hovoria na verejnosti, pri prezentácii by na toto pravidlo nemali zabúdať.

Sú to maličkosti, možno detaily, ale sú dôležité pri vytváraní celkového imidžu. Tak vám prajeme, milí páni, veľa tvorivosti a radosti v objavovaní vášho krajšieho ja.

„Pustite krásu do mojej duše, nech vonkajší a vnútorný človek sú v jednote, “ Sokrates.

Mgr. Mária Korčeková, lektorka kurzov profesionálny imidž, 2002