DETAILY, KTORÉ KLEBETIA

Milí páni, je čas zamerať pozornosť na detaily, ktoré o vás vyklebetia viac, ako kolegyňa s podrezaným jazykom. Čo hovoria vaše topánky? Vyzerajú unavené, nakopané životom a s vráskavou vysušenou kožou? Nie je medzi vami a topánkami podobnosť čisto náhodná?

Ste človek, ktorý veci rozbehne, ale unikajú mu fakty a detaily, čo vedie k omylom a veci nedotiahne do konca.

Topánky o číslo, dve väčšie s hrubou traktorovou podrážkou prezrádzajú vaše schizofrenické myslenie. Optimizmus, že vám noha po päťdesiatke narastie a pesimizmus, že na nové už nebude. Ak zladíte takéto topánky s elegantným oblekom a drahou košeľou, nevieme, či ste na turistickej vychádzke, alebo uzatvárate obchody. Ak máte na nohách mokasíny, ozdobené bohatým perforovaním a strapcami, odhaľujú vašu záľubu pre pohodlie s nádychom nostalgie nad stratenou mladosťou.

A teraz vážne. Ak pracujete v banke, obchodujete so zahraničím alebo riadite a manažujete firmu, spoločenský protokol doporučuje tmavé, šnurovacie topánky s koženou podrážkou. Topánky s gumenou podrážkou pôsobia lacno. Tvar topánky podlieha móde. Teraz sú módne zaokrúhlené špice, ale keby ste sa mali cítiť pri chodení ako káčer Donald, zvoľte si topánky, v ktorých sa budete cítiť dobre. V kancelárii sa prezúvame do topánok, nie papúč, sandál alebo tenisiek. Nikoho nepoteší, no možno rozveselí pohľad na riaditeľa v obleku, ktorého papuče mliaskajú pri každom kroku.

Topánky potrebujú starostlivosť, ošetrujeme ich, keď sú ešte teplé, lepšie pijú krém. Pozor na schodené, rozkvitnuté opätky. Koža topánok si vyžaduje oddych minimálne 36 hodín, to ale neznamená, že zajtra nenastúpite na pracovisko z dôvodu oddychu vašich topánok a vyhovoríte sa na náš časopis.

Topánky sú vaša druhá vizitka, niekedy výrečnejšia ako tá papierová. Investícia do módnych a hlavne pohodlných topánok sa vyplatí. Vaše nohy sa vám určite odvďačia.

Ponožky voľte vo farbe obleku tak, aby s ním splývali. Pri výbere rozhoduje kvalita, najlepšia je vlna, alebo zmes bavlny a vlny. Vyhnite sa umelým vláknam. Ponožky sa kupujú nielen na veľkosť nohy, ale aj na dĺžku, aby pri prekrížení nôh, keď sedíte, neodhalili najmenej príťažlivú časť pánskeho tela, medzi ponožkou a nohavicami. Niektorí vizážisti doporučujú ponožky vo farbe kravaty, ale červené ponožky zladené s červenou kravatou by vyvolali úsmev a rozpaky. Samozrejme, pokiaľ práve o to neusilujete. Na kurze profesionálneho imidžu som sa stretla s Francúzom, od hlavy po päty dokonale oblečeným, nezhodli sme sa spolu iba na ponožkách, ktoré boli síce nádherne zladené s oblekom, ale posiate drobnými margarétkami. I keď je to módny trend vo Francúzsku, Slovákovi to zaváňa inou sexuálnou orientáciou. Napriek tomu sa rozhodol nezmeniť výber ponožiek. Každý má voľbu…

A teraz zaostrime pozornosť na opasok. Nemali by byť na ňom vidieť vaše úspešné a neúspešné pokusy o chudnutie podľa vyťahaných dierok. Do práce sa nosia jednoduché, kožené opasky s nenápadnou elegantnou sponou. Veľká široká spona posúva opasok medzi športové, vychádzkové oblečenie, hodí sa na kovbojské podujatia alebo trampské výlety. Opasok a topánky sú v jednej farbe.

A čo vaša kravata? Sú páni, ktorí si kravatu zamieňajú s podbradníkom. Verím, že to nie je váš prípad. Stretla som sa s názorom, že kravata v pánskom oblečení, by mala byť tak nápadná, že si ju človek zapamätá. Bolo by smutné, keby ľudia mali spomínať na výraznú kravatu a nie na jej nositeľa. Oblečenie by nikdy nemalo prehlušiť osobnosť človeka, ale podčiarknuť jeho individualitu. Ak pán zladí košeľu, oblek, kravatu v jednu farebnú harmóniu, pohladí naše ženské oko a dušičku. Kravata je prejavom vnútorného cítenia osobnosti. Preto si ju vyberajte sami. Nikto vás nemôže prinútiť, ani z lásky, nosiť kravatu, v ktorej sa necítite dobre, sebaisto a príjemne. A potom nastupuje ďalší problém – uzol na kravate. Ak si neviete zaviazať uzol na kravate a ste závislý na manželke alebo dobrom susedovi, ste na tom rovnako, ako keby ste sa nenaučili zaviazať šnúrky na topánkach. Tak sa rozhodnite zvládnuť aj túto nepatrnú, ale obmedzujúcu životnú prekážku.

Uviažete si polovičný alebo celý windsorký uzol, musí to však ladiť s hrúbkou vášho krku, golierom košele a chlopňami saka. Pri výbere kravaty nezabudnite na kvalitu materiálu a dostatočnú dĺžku. Dobre držia pevné, hodvábne kravaty. Ak je tenká, veľmi rýchlo sa vyťahá a krúti sa na hrudi. Urobte si test – podržte kravatu zvisle dolu hrubším koncom, ak sa krúti okolo svojej osi, nekupujte ju! Vzor na kravate zvolíte vhodne, ak si uvedomíte svoju výšku. Na nižšom mužovi sú lepšie malé vzory a menší uzol. Vyšším mužom slušia väčšie vzory a primerane väčší uzol. Často sa stretávame s reklamnými kravatami potlačenými logom firmy. Tieto sú vhodné ako reklamný darček a nehodia sa na denné nosenie. Na výstave alebo veľtrhu takáto kravata vhodne upozorní na príslušnosť k firme. Pozor na kravaty, ktoré vejú ako zástavy vo vetre! Tu pomôže vhodne zvolená, decentná spona, alebo si nerozopínajte sako. Zahraniční manažéri, ktorí obchodujú s našimi podnikmi, žartujú, že podľa výšky spony na kravate poznáte v zahraničí Slováka. V súčasnej dobe sa spony na kravatách veľmi nenosia, ale sledujte módne trendy, môže sa to rýchlo zmeniť. Kupovanie kravaty je obrad. Vychutnávajte si ho, nakupujete pre seba. Pristupujte k nemu s takou láskou, ako keď varíte kotlíkový guláš. (Neopakovateľný výtvor niektorých pánov.)

Ak na vašom oblečení ladia všetky detaily, zostávajú už iba hodinky a diplomatka. Pracovné hodinky majú jednoduchý tvar, bez zbytočných doplnkových ciferníkov. Nepotrebujete vedieť, kde je sever, alebo juh, ani počet atmosfér, veď sa nepotápate. Remeň na hodinkách podľa Georginy Brazer, kalifornskej vizážistky, u ktorej som absolvovala kurz o imidži, môže byť len kožený. Niektoré európske školy tvrdia opačne, len kovový. Vy si vyberte hodinky, ktoré pôsobia nadčasovo, jednoduché s koženým remienkom. Pokiaľ máte alergiu na kožu, niet o čom diskutovať. Nezabudnite, že o elegancii a kvalite hodiniek rozhodujú malé písmenká na ciferníku – značka, ktorá dáva cenu hodinkám. Pri výbere tašky, kufríka, diplomatky, citlivo voľte podľa toho, kde pracujete a koľko spisov nosíte so sebou. Páni majú v obľube kufríky, v ktorých sa spisy nepokrčia, ale pri otvorení poskytnú pohľad do svojho súkromia. Z kufríka sa zle vyberajú veci, keď ho nemáte kde položiť. Výhodnejšie sú úzke takzvané „pilotné kufríky“ v menšej veľkosti, ako sme boli zvyknutí, ktoré sa otvárajú zhora i z boku podľa potreby. Dnes sa stretávame s manažérmi s textilnými diplomatkami. Jediný vhodný materiál je koža čiernej alebo uhľovohnedej farby.

Pokiaľ máte stále pocit, že na oblečení nezáleží, spomeňte si na školské časy, na triedne fotografovanie, kedy sme chodili pekne oblečení a v ten deň sme sa aj lepšie správali.

Ak si neveríte a vaše sebavedomie je naštrbené, ponúkli sme vám recept, ako zmenou imidžu zvýšiť vaše sebahodnotenie.

Vyskúšajte to. Verím, že to pre vás bude malina.

Mgr. Mária Korčeková , Agentúra Moderna Brain